Äventyrsresa genom länderna Guatemala, Belize och Mexiko – Vi trekkar genom djungeln till uråldriga Mayaruiner och njuter på vita sandstränder. En äventyrsresa som ger dig ett genuint smakprov av Belize, Guatemala och Mexiko. Vi bjuds på en härlig kombination av mystiska gamla ruiner och karibiens kristallklara vatten. Shoppa efter fynd längs de koloniala kullerstensgatorna i Antigua och lär känna människor från de lokala samhällen vi besöker. Samhällen där livet i bland flyter på till reggaerythmer. Utforska ruinerna i Tikal, snorkla med stingrockor och avsluta i den bubblande orten Playa del Carmen.
Passar resan mig?
Start/slutstad: Antigua Guatemala till Playa del Carmen
Resekategori: Klassiska Äventyrsresor
Åldersgräns: Minimum ålder 12 år
Gruppen: Max 16, snitt 12
Fysisk Gradering: Lätt
Guider: Engelsktalande turguide.
Detta ingår
Boende: Hotell (10 nätter), djungellodge (1 natt). **Reser du själv delar du rum med en resenär av samma kön. Eget rum kan bokas mot ett enkelrumstillägg (se pris & tillgänglighet vid datum).**
Transport: Lokalbuss, privat fordon, båt, till fots.
Måltider: 1x middag. Specialkost: Vi kan tillgodose särskilda kostbehov, till exempel vegetarisk kost. Meddela oss i samband med bokningen.
Extra utgifter
Räkna med USD450-585 i måltidsbudget.
* Den internationella flygresan till och från start- och slutstad tillkommer. ** Är du soloresenär? Välkommen! På våra resor betalar alla samma pris, del i dubbelrum. Du betalar bara tillägg om du vill ha enkelrum. I annat fall delar du rum med en medresenär av samma kön.
KARTA & DAGSPROGRAM

Frukost ( F ) Lunch ( L ) Middag ( M )
BILDER & VIDEOS
DATUM & PRISER
OMDÖME